چین و چروک صورت و نحوه بهبود آن

بوتاکس

جلوگیری از چین و چروک صورت

سلام خدمت دوستان برای جلوگیری از چین چروک صورت چند راه را میتوان رفت. یکی راه حل های طبیعی و دوم استفاده از بوتاکس و دستگاه های زیبایی میباشد

چین و چروک صورت

در این مقاله به تاثیر هر دو روش میپردازیم

روش طبیعی از بین بردن چین و چروک

در مورد جلوگیری از چین و چروک، توصیه های زیر را جدی بگیرید

۱. بالا رفتن سن

هر قدر سن بالاتر رود، ضخامت پوست کمتر می داخل پوست کاهش پیدا می کند و پوست نازک  می گردد.

۲. آفتاب

در زیاد شدن چین و چروک ارتباط مستقیمی با نور خورشید و اشعهی فرابنفش آن دارد و عامل مؤثری در چین و چروک صورت می باشند. بنابراین، در مواجه شدن با آفتاب نباید افراط کنیم.

 

 

زن زیبا و دستگاه زیبایی

٣. حالت چهره

چروک انداختن به صورت در هنگام حرف زدن با عصبانیت، به پوست

آسیب می رساند.

این نوع چروک ها بیشتر در پیشانی و اطراف چشم ایجاد می شوند که با تزریق کلاژن و جراحی قابل رفع است. .

4طرز خوابیدن

اگر صورت را طوری روی بالش قرار دهیم که چروک زیادی در آن ایجاد شود، پس از گذشت چند سال این چروکها تثبیت می شوند. .

دستگاه از بین رفتن چین و چروک

5وزن زیاد

سنگینی بدن نیز در ایجاد و ازدیاد چین و چروک صورت مؤثر است در دوران جوانی، پوست صورت نرم و ارتجاعی است، ولی هر چه سن بالاتر می رود، پوست حالت ارتجاعی و نرم بودن خود را از دست میدهد و افت می شود و وزن زیاد این مشکل را بیشتر می کند. هر قدر فرد چاق تر باشد

احتمال بروز چین و چروک در او در سنین قبل از پیری افزایش می یابد؛ به خصوص به این علت که در سنین بالا که فرد نسبتا لاغر می شود، چربی زیر پوست کاهش می یابد و پوست چروک می خورد.

بهترین کار برای درمان، رعایت رژیم غذایی مناسب همراه با ورزش است، زیرا رژیم غذایی بدون ورزش ممکن است موجب چروک صورت شود. البته رژیم های شدید و کوتاه مدت که در مدت کمی مقدار زیادی از چربی بدن را کم می کند، برای پوست مضر است.

علاوه بر علت های ذکر شده، عواملی مانند ارث، بیماریهای غدد داخلی و بیماریهای پوستی نیز در ایجاد چین و چروک نقش دارند. در مورد ارث باید

گفت بعضی از افراد به طور ارثی پوست حساس و ضعیفی دارند و با افزایش

سن، پوستشان به شدت چروک می خورد. این افراد علاوه بر این که باید توصیه های ذکر شده را رعایت کنند، می توانند به تزریق کلاژن و جراحی متوسل شوند.

بیماریهای غدد داخلی بدن که از جمله کاهش هورمون جنسی در زن و مرد می باشد، در بروز چین و چروک مؤثر است. زنان یائسه باید با مشورت پزشک از قرص های «پره هارین» استفاده کنند تا از فشار خون، پوکی استخوان، گرگرفتگی و پیری پوستشان جلوگیری شود

کرم از بین رفتن چین و چروک

 


چند توصیه برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک

صاف و بدون چروک و پوستی شفاف و لطیف،

۱. برای داشتن پیشانی صاف و بدون چروک و پوست

حتما هفته ای یک بار به حمام سونا برويد.

انجام همین کار ساده چه تاثیر جالبی خواهد داشت

بعد از یکی دو ماه متوجه خواهید هم همین کار ساده چه تأثیر عجیبی در پوستتان گذاشته است. بعد از حمام سونا، گونه های شما گل می اندازد، زیرا مجاری خونی صورت باز می شود و خون به راحتی در آنها به گردش در می آید. در ضمن هنگامی که از صورت شما قطرات عرق جاری می شود، هر قطره ی آن حاوی مواد زاید چربی

مانده، دود، گرد و غبار می باشد. برای این که منافذ پوست صورت بیش از حد – باز نمانند، می توانید چند دقیقه بعد از سونا، در صورت ادامه داشتن

عرق ریزی، صورتتان را با آب خیلی خنک بشویید. اگر پوستتان طبیعی است، هفته ای یک بار به حمام سونا بروید، ولی اگر پوستتان بیش از حد خراب شده است، هر سه روز یکبار از حمام سونا استفاده کنید.

۲. هفته ای یک یا دو بار صورتتان را با آب جوشیده و گیاهان خوشبو بخور دهید. این کار علاوه بر این که صورت شما را به طور عمقی پاک می کند و موجب می شود شما احساس آرامش و آسودگی داشته باشید. همچنین در جلوگیری از ایجاد چین و چروک نیز مؤثر است.

٣. برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک در پیشانی، به مدت حدود یک ساعت یک پارچه ی کشدار را به پیشانی ببندید و در همین حال کارهای خود را انجام دهید. این کار باعث می شود عادت بد چین دادن به پیشانی را

فراموش کنید.

۴. از ماساژ صورت غافل نشوید. اصول ماساژ صورت را در مبحث اقدامات ضروری برای پوست ذکر کردیم.

 

 

۵. بعد از شستشوی صورت با صابون و خارج شدن از حمام، برای صورت خود از مرطوب کننده استفاده کنید.

۶. هفته ای ۲ بار محلول زیر را بر روی پوست بمالید: گلاب ۱۰۰ گرم؛ روغن بادام تلخ ۲۵ گرم؛ سولفات آلومین ۲ گرم

۷. هیچ گاه برای خشک کردن پوست صورتتان حوله را بر روی پوست نکشید، بلکه حوله را روی پوست گذاشته و بردارید. ۰۸ متناسب با پوستتان از ماسک های صورت مختلف استفاده کنید. ۹. ورزش کنید و از مصرف سیگار یا الكل بپرهیزید. ۱۰. از روش های آسوده سازی که قبلا گفته شد، استفاده نمایید.

 

راه حل دوم استفاده از بوتاکس و دستگاه

رفع اثر پیری با درمان چین و چروک با RF

rf چین و چروک

rf قبل و بعد

پوست گردن را میتوان با تزریق بوتاکس در گردن نیز بهبود بخشید.

جوانسازی پوست

ایجاد چین و چروک در سنین مختلف مخصوصا در کهن سالی عارضه ای اجتناب ناپذیر است که با توجه به عوامل ایجاد کننده، عمق و سن بروز در افراد جامعه می تواند توسط روش های مختلفی درمان گردد. درمان چین و چروک با RF می تواند به جهت جوانسازی پوست در افراد میان سال و در جوان ترها به جهت جلوگیری از ایجاد آثار پیری زودرس یا همان جوان ماندن مورد توجه قرار گیرد.

لایه های تشکیل دهنده پوست چیست؟

پوست هر فرد از سه لایه تشکیل شده است :

•  اپیدرم : لایه سطحی که مشاهده می کنیم.

• درم : لایه زیر اپیدرم و غنی از کلاژن

• لایه چربی : لایه زیر درم که حاوی فیبرهای کلاژن است.

کلاژن یک پروتئین محافظ صافی و جوانی پوست بوده که در واقع ساختار پایه ی پوست همه اندام ها را تشکیل می دهد.

کهولت سن ، شرایط بد محیطی ، بیماری ها ،استرس ،تابش شدید آفتاب ، استعمال الکل و دخانیات ، ژنتیک و تغییرات هورمونی و فیزیولوژیکی باعث می گردد تا کلاژن که پایه ی ساختار پوستی جوان و صاف است ، زودتر از تولید آن ، از بین برود.

درمان چین و چروک با RF

انواع چین و چروک پوست

با از بین رفتن پایه ی ساختاری پوست ، پوست شروع به ضعیف شدن و چروکیده شدن می کند ، به گونه ای که پژمرده ، شل و پر از چین و چروک می گردد.

شدت این چروک ها با توجه به عامل ایجاد کننده در افراد متفاوت خواهد بود .

خطوط و چروک های صورت به دو دسته تقسیم می شوند :

خطوط دینامیک : خطوط و چروکی که با حرکت فعال اعضای بدن ایجاد می شوند.

خطوط استاتیک : این خطوط به طور ثابت وجود دارند و با فعالیت عضلات تغییری نمی کنند.

در نهایت و در گذر زمان خطوط دینامیک نیز به خطوط استاتیک تغییر ماهیت می دهند.

عوامل ایجاد کننده ی خطوط استاتیک و دینامیک در واقع باعث تضعیف و از میان بردن فیبرهای کلاژن یا همان پروتئین های پوستی هستند ،  به همین جهت، درمان این خطوط پیرکننده با اعمال انرژی، شوک حرارتی، شیمیایی یا مکانیکی و دیگر روش ها به منظور تحریک کلاژن ها و برگرداندن استحکام و انعطاف پذیری و تولید دوباره ی آنها می باشد.

درمان چین و چروک

درمان چین و چروک با RF

در حال حاضر روش های متعددی برای درمان چین و چروک و جوانسازی پوست پیشنهاد می شود. در رادیوفرکانسی (Radiofrequency [RF]) به عنوان نوعی درم ابریژن که از طریق ایجاد حرارت در درم سبب نتیجه دلخواه می شود حرارت مناسب به بافت‌های پیوندی عمیق درم می رسد در حالی که این حرارت در اپیدرم پراکنده و کم بوده و امکان ترمیم سریع اپیدرم وجود دارد. در انواع پیشرفته، جریان متناوب گرما به درم می رسد و در حال حاضر، سیستم های متعددی طراحی شده و برای کاربرد پزشکی در دسترس است.

در روش درمان چین و چروک با RF یا همان رادیو فرکانسی ، به شیوه ای کم عارضه ، غیرتهاجمی و بدون آسیب به اپیدرم ، شوک لازم  جهت تحریک فیبرهای کلاژن به لایه ی درم نفوذ داده می شود .

مبنای کار این دستگاه استفاده از امواج بی خطر رادیوفرکوئنسی است .

از این دستگاه جهت کشیدگی پوست ، رفع غبغب ، لاغری صورت و درمان افتادگی پوست استفاده می شود ، این روش بدون ریسک برای افرادی که هنوز به افتادگی شدیدی دچار نشده اند و نمی خواهند عمل جراحی انجام دهند ، روش بسیار مناسبی خواهد بود .

این روش بی خطر توسط سازمان FDA آمریکا علاوه بر اعضای صورت، حتی برای درمان چروک اطراف چشم نیز مورد تایید قرار گرفته است.

با اعمال امواج رادیویی در روش RF به بدن فرد، این امواج باعث نوسان مولکول ها و چرخش آنها می شوند که در نهایت با تحریک فیبرهای کلاژن پس از شش ماه ، شاهد برگشت استحکام ، انعطاف پذیری و تولید مجدد کلاژن تازه خواهیم بود .

زن زیبا و از بین رفتن چین و چروک

استفاده از روش رادیو فرکوئنسی چه مزایایی دارد؟

روش RF برای درمان چروک های کم ، زیاد و ملایم یا عود چروک ها بعد از جراحی لیفتینگ بسیار پرکاربرد است.

 روش RF علاوه بر درمان چروک اجرای صورت و پلک ها ، می تواند در درمان چروک دست ها، پا ، بازوها ، گردن ، کمر  ، سینه و پیشانی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

به منظور درمان رادیو فرکانسی ، پزشک معالج جهت رفع حس ناخوشایند گرمای حاصله می تواند از بیحسی موضعی استفاده نماید.

راهبرد اولیه استفاده از فرکانس بالا با حداکثر اثر اغلب با عوارض جانبی همراه می شد، ازاین روی بعدها انواع کم انرژی با اثر بالا معرفی شدند که احتمال عوارض جانبی آن ها به حداقل رسید. با افزایش دانش، امکان جوانسازی پوست با روش‌های مناسب بدون خطرکه به خصوصیات بیمار هم بستگی داشت فراهم آمد که آثارزیبایی آن نیز مورد پذیرش بیماران قرار گرفت و سازمان غذا و داروی امریکا هم روش جوانسازی پوست از طریق اشعه فرکانسی را مورد تائید قرار داده است.

تفاوت رادیوفرکانسی با دستگاه های لیزری مخصوص جوانسازی پوست این است که آن را بدون محدودیت در همه متقاضیان با انواع رنگ های پوست اعم از تیره یا سفید می توان انجام داد و نتیجه جوانسازی پوست در آن طولانی است و بسته به تشخیص پزشک درمان کننده و نیازپوست می توان اشعه یک یا دو قطبی را درعمق‌های مختلف پوست تاباند.

لیزر فراکشنال :

این نوع لیزر که قویترین دستگاه جوانسازی پوست می باشد ، جهت مشکلات عمیق پوستی مانند جای آکنه ، اسکار و چروک های اطراف دهان تاثیرات بهتری دارد ، تعداد جلسات کمتری نیاز دارد اما ممکن است که در اثر آن پوست کمی زخم گردد ، لذا به چند روز استراحت در منزل نیاز دارد  .

● دستگاه IPL :

این دستگاه از نور با شدت بالا جهت جوانسازی پوست استفاده می کند ، پوست در اثر استفاده از آن زخم نمی شود و به سرعت بهبود می یابد ، به تعداد ۴ الی ۶ جلسه با فاصله ی یک ماهه برای تاثیر این نوع روش جوانسازی پوست نیاز هست ،  تغییرات رنگ پوست ، کک و مک  و لکه های قهوه ای را می توان با استفاده از این دستگاه از میان برداشت .

دختر زیبا

●از بین رفتن چین و چروک صورت با دستگاه میکرونیدلینگ  :

با استفاده از این دستگاه ، سوزن های بسیار ریزی ، با ایجاد میلیون ها کانال در لایه های اپیدرم و درم پوست سبب تحریک و تولید کلاژن و الاستین توسط فیبروبلاست ها می گردند .

با استفاده از دستگاه میکرونیدلینگ به طور موثری چین و چروک ها ، جای اسکار ، یکنواختی رنگ پوست ، منافذ پوست و آسیب های پوستی کاهش یافته و در نتیجه پوست جوان و شاداب می گردد .

لیزر فراکشنال (fractional laser)

برای آن تعداد از چین‌وچروک پوست صورت شما که سطحی‌تر هستند لیزر فراکشنال به کار برده خواهد شد. لیزر فراکشنال پیشرفته‌ترین نوع لیزر با مصارف ترمیم پوست است و به خاطر تأثیر زیاد آن، در میان لیزرهای مشابه بالاترین رقم انتخاب را از آن خود کرده است. این لیزر بسته به محل چین‌و‌چروک، برای برطرف کردن چین‌وچروک‌های سطحی تا متوسط، کک و مک و کلاً پاک‌سازی پوست فوق العاده مناسب می‌باشد.

اولین سیستم لیزر فراکشنال شامل (fraxel) بود. در این روش بدون این‌که بر لایه‌ی بالایی و ظاهری پوست چندان عملیاتی انجام گیرد، با ایجاد حرارت در لایه‌ی زیرین پوست موجبات جوان‌سازی پوست فراهم می‌شد.

نوع دوم لیزر فراکشنال، دارای انواع:  10600 nm CO2, 2940 nmاست. این نوع از فراکشنال، هم‌ در لایه‌ی بالایی و ظاهری پوست ایجاد تغییرات کرده و هم در لایه‌ی زیرین پوست به‌صورت هم‌زمان موجب جوان‌سازی می‌شود.

دلیزر Co2 فراکشنال مدل eCo2 ساخت کمپانى Lutronic داراى مجوز FDA  آمریکا، جهت جوان‌سازى پوست و رفع چین‌وچروک‌ها و ضایعات رنگدانه‌اى و پیر پوستى، درمان جاى زخم و اسکار آکنه وآبله‌مرغان و سایرعوارض پوستی به‌کار گرفته می‌شود. این دستگاه از لیزر فراکشنال معمولی پیشرفته‌تر می‌باشد.

سیستم‌های خنک‌کننده‌ی دستگاه‌های‌ لیزر فراکشنال مورد استفاده در کلینیک زیبایی و تناسب اندام فوق‌العاده قوی بوده و استفاده از این روش هیچ ناراحتی و عوارضی برای شما نخواهد داشت. مدت زمان انجام این نوع لیزر از 10 تا 30 دقیقه طول می‌کشد و تعداد دفعات آن پس از بررسی و آنالیز پوست شما مشخص و دقیقاً اعلام خواهد گردید.

پی‌آر‌پی  برای رفع چین و چروک صورت PRP (Platelet Rich Plasma)

در برخی موارد روش پی‌آرپی PRP کمک موثری برای از بین بردن چین‌وچروک صورت و دست می‌باشد.

روش پی‌آرپی روش درمانی شگفت‌انگیز هزاره‌ی سوم است که موارد استفاده‌ی متعدد، ازجمله در رفع کردن چین‌و‌چروک پوست صورت و دست دارد. این روش نیازی به عمل جراحی نداشته و روشی غیر‌تهاجمی و بدون درد است. اساس این روش بر استفاده از توان بیولوژیک بدن برای جبران آسیب‌های وارده است و در پلاسمای غنی از پلاکت، سلول‌های خود فرد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به طور خلاصه در روش پی‌آر‌پی( که روشی کاملاً تخصصی و نیازمند تجهیزات مخصوص به خود می‌باشد) طی فرآیندی خاص، خون بیمار گرفته شده و تحت شرایط استریل، سلول‌های پلاکت خون جداسازی می‌شوند و پس از آن در بافت هدف تزریق می‌گردند که این امر در طی زمان، موجب جوان‌سازی بافت‌های میزبان می‌شود. اثرات این روش تا 6 ماه ظاهر شده و انجام آن بدون درد می‌باشد هیچ‌گونه خطر انتقال امراض یا عوارض بعدی نداشته و ماندگاری آن طولانی است.

توجه داشته باشید که پی‌آر‌پی به هیچ‌وجه سلول بنیادی نیست و فقط به عنوان روش درمان تکمیلی به کار می‌رود. مهم‌ترین فاکتور موفقیت در این روش به میزان واکنش سلول‌های بیمار بستگی دارد. لازم به تذکر است که  در صورت نیاز فرد به پی‌آر‌پی قبل از انجام این روش ارزیابی‌های اولیه‌ی آزمایشگاهی از او به عمل خواهد آمد.

بوتاکس (Botox) برای درمان چین و چروک

اگر چین‌وچروک پوست صورت شما جنبه‌ی عادت داشته باشد و به اصطلاح “چین‌و‌چروک دینامیک” داشته باشید (مانند خط اخم) در حین درمان نیاز به تزریق بوتاکس نیز خواهید داشت زیرا چین‌هایی که بر اثر حرکات چهره بر روی پوست ایجاد می‌شوند بر اثر تکرار این حرکاتِ پوستی شکل ثابت پیدا می‌کنند. بوتاکس با مهار عصبی قسمتی از عضلات صورت، مانع این چین‌افتادگی شده و چین‌و‌چروک شدن پوست صورت را به تاخیر می‌اندازد. بوتاکس توکسین و پروتئین خالص شده استریل حاصل از باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم آزمایشگاهی است.

بوتاکس بیش‌تر در عضلات پیشانی، دور چشم و بین دو ابرو کاربرد دارد.  مهم ترین دلیل خطرناک نبودن  بوتاکس، بازگشت کامل قدرت عضله با گذشت زمان می‌باشد، زیرا بعد از مدتی بدن انسان دوباره اقدام به ساختن ناقل‌های عصبی جدید می‌نماید تا عضله‌ای که تضعیف شده است فعالیتش را دوباره شروع کند.

اگر تزریق بوتاکس پیش از ایجاد خطوط بر روی چهره باشد می‌تواند کاملاً اثر پیش‌گیری‌کننده‌ی چین‌و‌چروک داشته باشد.

درد تزریق بوتاکس بسیار جزیی و در حد صفر است و بلافاصله پس از تزریق بوتاکس قادر خواهید بود به فعالیت‌های عادی و روزانه‌ی خود ادامه دهید.

تزریق ژل از بین بردن خطوط صورت

گاهی برخی چین‌وچروک‌های صورت دارای اختلاف ارتفاع بوده و به اصطلاح حالت ناودانی دارند و نیازمند شیوه‌ی درمان متفاوتی می‌باشند. در چنین مواردی از تزریق ژل استفاده می‌شود.

هم‌چنین در چهره‌ی افراد چین‌و‌چروک‌هایی وجود دارد که در حالت عادی (در حال استراحت) نیز دیده می‌شوند که چین‌و‌چروک استاتیک نامیده می‌شوند. تزریق ژل برای از بین بردن چین‌و‌چروک استاتیک موثرتر از تزریق بوتاکس است. تزریق ژل بیش‌تر در قسمت تحتانی چهره کاربرد دارد. البته در برخی موارد برای از بین بردن دائمی چین‌و‌چروک‌ها تزریق بوتاکس و ژل به صورت هم‌افزا (Synergism) مورد نیاز خواهد بود زیرا هیچ‌یک از این دو روش نمی‌تواند جایگزین دیگری شود.

ژل تزریقی عبارت است از ماده‌ای ژله مانند که در اصلاح معایب پوستی به کار برده می‌شود است. ژل‌هایی با ماندگاری طولانی که به سادگی جذب بدن نمی‌شوند عوارضی مانند تورم و جابه‌جایی ژل در صورت ایجاد می‌کنند.

 

به عنوان مثال ژل “تئوسیال”دارای مجوز از طرف سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)  و وزارت بهداشت ایران است و تا 18 ماه بدون هیچ عوارضی کاملاً جذب بدن می‌شود و  برخلاف برخی از ژل‌های مشابه هیچ باقی‌مانده‌ای که نیاز به تخلیه‌ از پوست داشته باشد از خود به جای نمی‌گذارد. ژل “تئوسیال ساخت سوییس می‌باشد ولی در آمریکا  یکی از پرمصرف‌ترین ژل‌هاست و قیمت آن‌ نیز در مقایسه با مرغوبیتش در حد متوسط قرار دارد. ژل تخصصی زیر چشم فقط به این برند متعلق بوده و برای تمامی نقاط چهره محصولات خاص خود را دارد که از تمامی آن‌ها نتایج بسیار مثبتی گرفته شده است.

تزریق ژل در کلینیک زیبایی و تناسب اندام  هیچ‌گونه درد و عوارض جانبی نخواهد داشت و چهره‌ی شما حالت طبیعی خود را حفظ خواهد نمود زیرا در تمامی مراحل از ژل کاملاً مناسب و تکنیک لازم توسط متخصصان فن استفاده خواهد شد.

کلینیک زیبایی دکتر شیرین راحمی با بررسی دقیق پوست و انالیز دقیق آن میتواند بهترین و موثر ترین راه برای شما عزیزان را پیشنهاد دهد

شماره تماس با مرکز زیبایی دکتر راحمی

02177720588

فلکه سوم تهرانپارس (ضلع شمالی)، جنب داروخانه لقمان، مجتمع پزشکان پارسیان، طبقه اول، واحد یک

لیزرتراپی شرق تهران

کلینیک زیبایی دکتر راحمی

منابع

سایت دکتر قانعی http://www.drghanei.ir

http://www.irannovinclinic.com/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *