تفاوت سابسیژن و لیزر co2 فرکشنال; برای جای جوش کدام یک بهتر است

آر اف فرکشنال

تفاوت سابسیژن و لیزر  co2 فرکشنال در این مطلب به صورت کوتاه به تفاوت های سابسیژن و co2 فرکشنال برای از بین بردن جای جوش ها اشاره خواهیم کرد. در علم امروزه روش های مختلفی برای از بین بردن جای جوش ابداع شده اما لازم است قبل از هر چیز پوست شما اماده درمان باشد.

یعنی اگر هنوز پوستتان جوش میزند ابتدا باید به درمان این جوش ها رسیدگی کنید. بعد از بهبود کامل جوش و آکنه زدن , در مرحله بعدی باید توسط دکتر پوست معاینه شوید.

در صورت تایید دکتر پوست ,  برای شما یکی از روش های سابسیژن یا co2 فرکشنال تجویز میشود.

ابتدا تعریفی از هر یک.

سابسیژن چیست ؟

این روش درمان، بی خطر و سرپایی بوده و جای فرورفتگی های دائمی جوش و آکنه ها را پر کرده و پوست را به حالت اولیه بازمی گرداند. در این روش از سوزن‌هایی به نام نوکور استفاده می شود که با کمک این سوزن بافتهای آسیب دیده‌ایی را که باعث صدمه به بافتهای کناری هم می شوند، برداشته می شود و در نتیجه تولید کلاژن در قسمتهای آسیب دیده از سر گرفته شده و بافتی از پوست که دچار فرورفتگی شده است، پر خواهد شد.

 

( در حقیقت بافت فرورفته با رشته هایی به بافتهای سالم زیرین متصل شده اند که با کمک سوزن، این رشته ها قطع شده و بافت سالم رها شده و به کلاژن سازی خواهد پرداخت) در حقیقت سابسیژن نوعی جراحی سرپایی زیرجلدی است.

همه چیز درباره سابسیژن و آنچه که باید قبل از عمل انجام بگیرد:

 

همانطور که گفته شد؛ این عمل سرپایی است اما به هرحال باید بیمار، برای انجام آن دارای آمادگی‌هایی باشد.

. پوست کاملا باید تمیز و بدون آرایش و هرمواد دیگری باشد.

. جای زخم مورد نظر و بافت اطراف آن که فرورفتگی دارند، مشخص می شود.

. داروی بی حسی موضعی به منطقه تزریق می شود.

. با توجه به نوع پوست فرد و میزان آسیب دیدگی آن، باید از سوزنهای مخصوص استفاده کرد. زیرا در غیر اینصورت احتمال آسیب به قسمتهای سالم پوست وجود خواهد شد.

. سوزن موردنظر وارد قسمت های زیرین و عمیق پوست شده و رشته هایی که باعث اتصال بین بافت آسیب دیده و سالم هستند را قطع میکند.

. بعد از آن پزشک با فشار، خون جمع شده در زیر پوست را خارج کرده و مانع از خونریزی و تورم خواهد شد. بعد از این عملیات، آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت برای  محل تزریق تجویز خواهد شد.

ادامه همه چیز درباره سابسیژن کلیک

 

لیزر co2 فرکشنال چیست

در فرایند ترمیم ترک پوست با لیزر فراکشنال، قدرت لیزر لایه های نازک پوست را حذف کرده و تمام سلول های پوستی اطراف ترک را متلاشی می کند تا پوست به کلاژن سازی تحریک شود. در این صورت است که لایه های جدید از سلول های پوست با دخالت مصنوعی شروع به تکثیر کرده و به مرور پوستی جدید جایگزین پوست ترک خورده قبلی می شود.

شما از روش درمانی ترمیم ترک پوست با لیزر فراکشنال می توانید برای ترمیم تمامی ترک های پوستی شکم، پهلو، ران، سینه و بازوها استفاده کرده و بعد از 4 الی 5 جلسه نتیجه فوق العاده آن را ببینید.

تفاوت سابسیژن و لیزر co2 فرکشنال

همانطور که در تعاریف هر یک گفته شد به صورت بسیار واضح این دو روش با هم متفاوت هستند.

روش لیزر فرکشنال همانطور که از نامش مشخص است از روش لیزر برای از بین بردن جای جوش و لک و آسیب های صورت به کار گرفته میشود

در صورتی که سابسیژن با ایجاد سوراخی روی پوست و به وسیله میله به زیر پوست کشیده شده و باعث تحریک پوست و کلاژن سازی میشود

 

کدام روش مناسب تر است

 برای این که بدانید کدام روش مناسب تر است ابتدا باید دکتر پوست , پوست شمارا معاینه کند . هر یک از این روش ها برای هر نوع پوستی ممکن است مناسب تر باشد که به صورت قطعی نمیتوان درباره بهتر بودن هر یک از ب=این روش ها توضیح داد

اما اثر گذاری co2 فرکشنال با توجه به شناخت بیشتر مردم از تاثیر گذاری بالاتری برخوردار بوده است.

1 – مزیت لیزر فرکشنا ل

با توجه به ا ینکه لیزر فرکشنال (لیزر فراکسل)فقط بخشی ا ز پوست را به صورت ستونهای حرارتی تخریب می کند  بطور کلی آسیب کمتری به پوست می رساند به همین دلیل اولاً پروسه ترمیم و بهبودی پس از لیزرسریعتر صورت می گیرد ، ثا نیاً عوارض زود هنگام بعد از لیزرهای قبلی مثل قرمزی ، تورم وادم بسیار کمتر ایجاد می شود و به همین دلیل فرد می تواند بسیا رزودتر به سر کار برگردد. سومین مزیت ا ینکه عوارض دیر هنگام پس از لیزر مثل قرمزی طولانی مدت ،ایجاد لک پوستی وایجاد اسکار ، نیز نسبت به لیزرهای قدیمی بسیار کمتر ایجاد می شود .

2 – لیزر فرکشنال برای چه مشکلات پوستی کاربرد دارد ؟

لیزرهای فرکشنال طیف اثر وسیعی دارد بدین معنی که علاوه براینکه این لیزرها درجوانسازی پوست وکاهش چروکهای پوست بسیارموثرهستند، در درمان مواردی مثل لکهای مقاوم به درمان ، منافذ باز صورت ، ترکهای دوران بارداری( یا استریا Striae)نیز اثرات قابل توجهی داشته ا ست . کاربرد دیگر و مهم لیزرهای فرکشنا ل درمان اسکار ناشی از جوش ،سالک یا اسکارهای جراحیا ست .

3 – آیا انجام لیزر فرکشنال دردناک است ؟

پاسخ به این پرسش به میزا ن تحمل افراد بستگی دارد .برای افرادی که آستانه تحمل درد بالائی دارند انجام لیزر بدون بیحسی امکان پذیر است . برای سایر افراد می توان از کرمهای بیحس کننده نیم ساعت تا یک ساعت قبل عمل استفاده کرد .

4 – چند جلسه لیزر فرکشنال برای بهبودی بیماری لازم است ؟

بسته به تنظیما ت دستگاه و نوع بیماری تحت درمان، بین 6-4 جلسه درمان لازم است . فوا صل جلسات درمان معمولا یک ماه می باشد .

5 – از چه زمانی پاسخ درمانی ظاهر می شود ؟

پاسخ درمانی در لیزرهای فرکشنا ل سریع نیست و معمولا بهبود قابل مشاهده پس از 4-3 ماه مشاهده می شود . درطی این مدت پوست مشغول ساخت کلاژن جدید و بازسازی کلاژن والاستین قدیمی است .

6- از چه زمانی بیمار میتواند به سر کار برگردد ؟

در اغلب موارد بیمار میتواند همان روز یا حداکثر روز بعد به سر کار برگردد. زمان برگشت به سر کار به نوع بیماری و تنظیمات دستگاه بستگی دارد .

7 – انجام لیزر فرکشنال چه عوارضی دارد ؟

عوارض لیزر فرکشنا ل معمولا در درمانهای شدید و تنظیما ت بالای دستگاه ا یجاد می شود. پس ازا نجام لیزر فرکشنا ل معمولا تا چند روز پوسته ریزی و بعضاً دلمه وجود دارد که طبیعی ا ست . گاهی اوقات تورم به مدت چند روز در محل وجود دارد. استفاده از کیسه یخ بلافاصله پس از لیزر وسپس به طور متناوب می تواند این عارضه را کمتر کند یا از بروز آن پیشگیری کند. عارضه نادر دیگر ایجاد لک ناشی از ا لتهاب است که اغلب در پوستهای سبزه اتفاق می ا فتد .

8 – لیزر فرکشنال برای چه محلهایی قابل استفاده است ؟

لیزر فرکشنال را میتوان برای تمام بدن به کار برد ولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *