دسته‌بندی نشده

تزریق بوتاکس ; عوارض,قیمت و هزینه,ماندگاری,نقاط,مراقبت های بعد تزریق بوتاکس

همه چیز درباره تزریق بوتاکس صورت

سم حاصل از باکتری کلستریدیوم بوتیلینوم با نام تجاری بوتاکس به بازار عرضه می شود. سم حاصل از این باکتری اگر در مواد غذایی به میزان زیاد وجود داشته باشد می تواند منجر به مسمومیت بوتولیسم می شود. بوتولیسم سبب فلج شدن اعضای بدن می گردد.

 

محققان با ایده گرفتن از این موضوع دریافتند که چنانچه مقادیر پایین و رقیق  این سم را به عضلات بدن انسان تزریق کنند منجر به شل شدگی و ضعف عضلات می شود.

نوشته های مشابه

 

این سم عصب عضله بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و دارای 5 نوع (A.B.E.F.G) می باشد. نام تجاری توکسین بوتولینوم نوع A، Botox و Dysport می باشد که این نوع توکسین مورد تایید FDA نیز قرار گرفته است.

 

همچنین Botox بوسیله کمپانی Ipsen و Dysport توسط کمپانی Allergan مورد تایید قرار گرفته است. 

بوتاکس
تزریق بوتاکس دکتر کاظم محقق صادقیه

تاثیر تزریق بوتاکس بر زیبایی 

تزریق بوتاکس


 

آزاد شدن ناقل شیمیایی به نام استیل کولین از انتهای عصب بعد از تزریق توکسین بوتولینوم نوع A مختل می شود. وقتی این ماده آزاد نشود در نتیجه عضلات قابلیت انقباض ندارند و چین و چروکی روی پوست ایجاد نمی شود.

 

عضله شل شود و مورد استفاده قرار نگیرد بتدریج چین و چروک از بین می رود.

 

هر چند بوتاکس اثری روی قوام پوست ندارد. بیشتر چین  و چروک های ناشی از خندیدن و اخم کردن یا بهتر است بگوییم چین و چروک حاصل از حرکات صورت می تواند توسط بوتاکس برطرف می شود.

بوتاکس ابرو چیست

کلیک

بوتاکس
بوتاکس دکتر علی دستخوش

احساس نیاز به  بوتاکس با افزایش سن

موارد کاربرد و نقاط تزریق بوتاکس


 

بوتاکس در درمان چین و چروک روی بینی و اطراف چشم (Crow’s feet)، خط بالای بینی که در نتیجه اخم کردن حاصل می شود، خطوط عرضی روی پیشانی، بالا بردن جزئی گوشه خارجی ابروها (Chemical brow lift)، درمان چین و چروک های

گوشه دهان،

لب فوقانی

و چین و چروک های عرضی و عمودی ناحیه گردن بکار می رود.

 

فیلم تزریق بوتاکس در مطب زیبایی شهرک غرب


 

دکتر کاوئی

محل هایی که تزریق بوتاکس صورت می گیرد


 

 

موارد منع مصرف تزریق بوتاکس


 

  • مادران باردار و شیرده نباید به هیچ وجه از بوتاکس استفاده کنند.
  • افراد مبتلا به بیماری های میاستنی گراو، اختلالات نوروموسکولر، سندرم Eaton Lambert نیز باید از تزریق بوتاکس خودداری کنند.
  • در زمان مصرف آنتی بیوتیک هایی مانند جنتامایسین، کانامایسین و استرپتومایسین خودداری کنید.
  • افراد تحت درمان با دارو های سیکلوسپورین و دارو های ضد مالاریای کلروکلین، نیز نباید بوتاکس تزریق کنند.

 

 • افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید که از داروی دی پنی سیلامین استفاده می کنند جز دسته افرادی اند که نباید تزریق  داشته باشند.

 

 

 • حتما به خاطر داشته باشید چنانچه سابقه حساسیت به بوتاکس را دارید به پزشک خود قبل از تزریق این مورد را اطلاع دهید.

 

کاربردهای تزریق بوتاکس یا سم توکسین بوتولینوم


 

سم توکسین بوتولینوم برای درمان دیستونی گردن، تعریق بیش از حد زیر بغل و کف دست (هایپرهیدروزیس)، شقاق مقعد، انواع مختلف سردرد ها بویژه سردرد های میگرنی، اختلال در شل شدن اسفنکتر تحتانی مری  (آشالازی)، پلک زدن بیش از حد (بلفارواسپاسم) بکار می رود.

در درمان نورپاتی های دردناک فوکال مزمن از تزریق اینترادرمال موضعی بوتاکس استفاده می شود. 

 

قابل ذکر است انجمن غذا و داروی آمریکا (FDA) برای درمان درد های میگرنی مزمن استفاده از بوتاکس را در 15 اکتبر 2010 تایید کرده است. اگرچه بوتاکس برای درمان میگرن های دوره ای یا اپیزودیک موثر نیست.

 

سم توکسین بوتولینوم – تزریق بوتاکس

 

مکان های مورد تزریق بوتاکس


 

امکان تزریق بوتاکس در لب، صورت، پیشانی، زیر چشم، ابرو، زیر بغل، خط خنده و گونه وجود دارد.

 

نکات مهم قبل از تزریق بوتاکس


توجه داشته باشید اگر چنانچه به الکل اعتیاد دارید یک هفته قبل از تزریق بوتاکس از مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید. البته ترک دائم مشروبات برای سلامت پوست و سایر اعضای بدن شما قابل توصیه است.

 

همچنین بهتر است برای کاهش کبودی حاصل از انجام بوتاکس، دو هفته قبل تزریق از مصرف آسپیرین و مصرف دارو های ضد التهابی خودداری کنید. چنانچه ویتامین، دارو های گیاهی و شیمیایی خاصی را استفاده می کنید حتما قبل تزریق به پزشک اطلاع دهید.

 

روش های تزریق بوتاکس


قبل از تزریق بوتاکس نیازی به بی حسی نمی باشد چون کل زمان تزریق بوتاکس کوتاه است و نهایتا ده الی 15 دقیقه زمان می برد. اما گاها پزشک 20 الی 30 دقیقه قبل از تزریق از پماد های بی حس کننده موضعی استفاده می کند.

 

برای تزریق بوتاکس از سرنگ هایی مشابه سرنگ انسولین که دارای سوزن بسیار ظریف است استفاده می شود. این سوزن ها درد بسیار خفیفی دارند. تعداد تزریق در هر فرد ممکن است بسته به تعداد خطوط چین و چروک متفاوت باشد.

برای افرادی که دارای 10-16 خط اخم هستند 4 الی 6 تزریق و 3 تزریق دور چشم صورت می گیرد.

 

اثر تزریق بوتاکس چه مدت بعد تزریق ظاهر می شود؟


 3 الی 7 روز معمولا زمان لازم است تا نتیجه مثبت تزریق بوتاکس ظاهر شود ولی برای مشاهده نتیجه نهایی 2 هفته زمان لازم است.

 

طول مدت دوام اثر تزریق بوتاکس معمولا 3-4 ماه است، اما ندرتا هم دیده شده که اثر آن 8-6 ماه دوام دارد. مشاهده شده است که اگر تزریق چند بار صورت بگیرد و فاصله بین دو تزریق طولانی تر باشد دوام اثر آن بیشتر خواهد شد.

پاسخ حافظه ای (Memory response) یا اثر نسبی طولانی مدت نیز در برخی افراد دیده شده است. پاسخ حافظه ای به این معنی است که چین و چروک های موجود در صورت فرد به هیچ عنوان به حالت قبل از دوره درمانی توسط بوتاکس بر نمی گردد.

 

رفع چین و چروک اطراف چشم با تزریق بوتاکس

 

بوتاکس صورت
تزریق بوتاکس

استفاده از تزریق بوتاکس در کنترل تعریق بیش از حد (هیپرهیدروزیس)


به تعریق بیش از حد در ناحیه زیر بغل، کف دست و پا و صورت هیپرهیدروزیس گفته می شود. تعریق بیش از حد در این نواحی اغلب برای افراد مبتلا به این مشکلات بسیار آزار دهنده است و سبب کاهش اعتماد بنفسشان می شود.

 

افراد مبتلا به هیپرهیدروزیس روش های مختلفی را برای درمان این بیماری استفاده می کنند. در برخی موارد استفاده از محلول های کلرید آلومینیوم و داروهای آنتی کلی نرژیک خوراکی موثر واقع می شود.

بوتاکس زیر بغل

راه دیگر درمان این بیماری ها عمل جراحی و قطع کردن عصب مرتبط با غدد عرق (سمپاتکتومی به روش آندوسکوپیک از طریق قفسه سینه) می باشد.

یا باید غدد عرق را از ناحیه زیر بغل برداشت و حذف کرد. همانطور که می دانید جراحی معمولا با عوارض همراه است و در 66 درصد موارد احتمال برگشت حالت تعریق بیش از حد بعد از مدتی وجود دارد.

 

ایا درمان عرق کردن زیاد با بوتاکس ممکن است ؟


یکی از راههای درمان تعریق بیش از حد استفاده از تزریق بوتاکس می باشد. تزریق بوتاکس در سال  2004 در درمان تعریق بیش از حد در نواحی از بدن که به درمان های موضعی پاسخ مثبت نداده اند مورد تایید انجمن غذا و داروی آمریکا (FDA) قرار گرفت البته مجوز تزریق در افراد بالای 18 سال صادر شد.

 

توکسین بوتولینوم بعنوان مهار کننده آزاد شدن استیل کولین از غدد عرقی عمل می کند و نحوه تزریق هم باید بصورت شبکه ای با فاصله های 1-2 سانتیمتر باشد.

تزریق بوتاکس

دور تزریق، پاسخ درمانی را تحت تاثیر قرار می دهد. 1 الی دو هفته بعد تزریق کاهش تعریق مشاهده می شود. مدت زمان دوام این تزریق جهت کاهش تعرق بین 9-3 ماه می باشد. تزریق زیر بغل بصورت زیر پوستی و معمولا برای کف دست و پا 100-50 واحد صورت می گیرد.

 

برای جلوگیری از ضعف عصبی عضلانی در ناحیه کف دست باید تزریق بصورت اینترادرمال صورت بگیرد. این تزریق نیاز به بلوک عصبی دارد و کمی دردناک می باشد.

 

عوارض احتمالی تزریق بوتاکس


برای جلوگیری از مواجه شدن با عوارض بوتاکس بهترین کار رجوع به یک پزشک متخصص با تجربه است. کبود شدن محل تزریق بوتاکس یکی از شایعترین عوارض  می باشد.

 

گاها ممکن است فرد با سردرد مواجه شود که بعد 24 الی 48 ساعت از بین خواهد رفت. در افرادی که دارای ابرو هایی رو به پایین هستند گاها دیده شده که در ازای هر 200 تزریقی که صورت می گیرد یکی از تزریق ها ممکن است منجر به افتادگی پلک شود. در واقع احتمال وقوع این حالت 05/0 درصد است. برطرف شدن افتادگی پلک بعد از 6-3 هفته رخ می دهد.

بوتاکس

مراجعه به پزشک بعد از این علائم

 • چنانچه فرد در غذا خوردن و صحبت کردن با مشکل مواجه شد
 • اگر فرد با ضعف شدید و غیر عادی عضلانی مواجه گردد
 • داشتن احساس درد در قفسه سینه و داشتن ضربان قلب نامنظم
 • مشاهده واکنش های آلرژیک مانند تورم لب ها، تورم زبان و صورت، تورم گلو و اختلال در تنفس و مشاهده کهیر
 • مواجه شدن فرد با عفونت های چشمی و ایجاد حالت دو بینی و زخمی شدن چشم از مواردی هستند که فرد حتما باید به پزشک خود مراجعه و او را از این امر با خبر کند.

قیمت تزریق بوتاکس


 

هزینه تزریق بوتاکس تحت تاثیر حجم بوتاکس بکار رفته و نقطه ای از بدن قرار دارد که تزریق در آن صورت می گیرد.

 

فواید و مزایای تزریق بوتاکس


 

همه ما با افزایش سن با درمان چین و چروک  و سیاهی هایی روی صورت و اطراف چشم مواجه می شویم که برایمان خوشایند نیست و موجب بالا دیده شدن سنمان می شود.

از جمله این چین و چروک ها می توان به خط اخم  در بین ابروها و روی پیشانی، خط خنده روی گونه ها، چروک های اطراف چشم در زمان خندیدن اشاره کرد. با بوتاکس عضله زیر پوست فلج می شود و این امر به صاف کردن چین و چروک کمک می کند. از دیگر مزایای استفاده از بوتاکس کاهش میزان تعریق در افرادی است که با تعریق بیش از حد کف دست و زیر بغل مواجه اند.

درمان سیاهی وکبودی زیر چشم با بوتاکس چیست

کلیک

 

 

معایب تزریق بوتاکس


در کنار مزایایی که تزریق بوتاکس برایمان دارد، این روش با یکسری معایب نیز همراه است که این معایب در برخی افراد دیده شده است. احتمال وقوع واکنش های آلرژیک، عفونت و تورم مناطق مختلف صورت از عوارض شدید آن هستند. عوارض خفیف  بوتاکس شامل التهاب، خارش، قرمزی و سردرد و تهوع می باشد که خیلی زود برطرف می شود. 

بوتاکس با دوز پایین به تنهایی سبب ایجاد عوارض نمی شود بلکه اگر از دوز های بالای آن استفاده شود ممکن است این عوارض دیده شود.

بهترین کار برای کاهش عوارض بوتاکس مراجعه به یک پزشک متخصص با تجربه می باشد.

 

کاربرد تزریق بوتاکس


گاها برای درمان میگرن های مزمن، لوچی و بلفارواسپاسم نیز از تزریق بوتاکس استفاده می شود. در دردهای میگرنی در مناطقی از سر که درد بیشتری احساس می شود بوتاکس تزریق می کنند، تزریق در چند نقطه از پوست سر صورت می گیرد.

 

درحالیکه تزریق برای زیبایی بیشتر در پیشانی، اطراف چشم و سایر اجزای صورت انجام می شود.

 

درمان میگرن های مزمن

مراقبت های لازم بعد از تزریق بوتاکس


بهتر است بعد از تزریق بوتاکس به رعایت یکسری نکات توجه داشته باشید تا اثر مثبت بوتاکس را به خوبی مشاهده کنید. رعایت این نکات از لحاظ اهمیت با کیفیت کار انجام شده توسط پزشک برابر است. در ادامه به این موارد اشاره می کنیم:

 1. خودداری از مصرف الکل بعد از تزریق بوتاکس
 2. پرهیز از انجام کارهای سخت و شدید بدنی
 3. خودداری از لمس کردن محل تزریق و ماساژ دادن منطقه تزریق به مدت 24 ساعت بعد از تزریق چون لمس کردن سبب انتقال ماده تزریق شده به نقاط مختلف پوست می شود.
 4. استفاده از آرنیکا و ویتامین k در افرادی که در محل تزریق کبودی و قرمزی مشاهده می کنند.
 5. خودداری از انجام لایه برداری های شیمیایی مانند لایه برداری میکرودرم
 6. چنانچه بعد از تزریق عوارضی را مشاهده کردید و یا از نتیجه کار ناراضی بودید حتما به پزشک خود مراجعه و او را در جریان قرار دهید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


همچنین بخوانید

آندریانا لیما از جذاب ترین مدل های امریکای جنوب به شمار میاید که به صورت طبیعی صورت زیبایی دارد

اما با تکنیک هایی میشود به همان زیبایی رسید.

با کلیک بر روی هر بخش همه چیز درباره آن بخش را بخوانید

صورت وزیبایی

درمان چین و چروک پیشانی ( هایفوتراپی تزریق بوتاکس )

درمان لاغری گونه ( تزریق ژل گونه )

درمان سیاهی و گودی زیر چشم ( فیلر زیر چشم )

رفع افتادگی نوک بینی ( تزریق بوتاکس بینی )

درمان افتادگی چشم و پلک ( لیفت با نخ و پلاسما جت و جراحی بلفاروپلاستی )

تزریق ژل لب مدل ( روسی و باربی )

زاویه سازی صورت با تزریق ژل

لیفت صورت بدون جراحی ( هایفو تراپی , لیفت با نخ)


دکمه بازگشت به بالا
چهارشنبه ویزیت رایگان حضوری جراحی زیبایی کلیک